253574-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fartyg och båtar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsfartyg
Referensnummer: 114-21837-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34500000 Fartyg och båtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av två identiska, fabriksnya arbetsfartyg tillverkade av marinaluminium. Fartygen ska vara robusta hyttfartyg som har fria ytor runt hela hytten. Fartygen kommer att användas för naturbevakning och andra förekommande uppdrag inom Bullerö naturreservat och Ängsö nationalpark. Det innebär att fartygen kommer att användas för transport av personal, material och mindre fordon. Det ska till exempel med enkelhet gå att lasta en ATV eller annan last på ytan framför förarhytten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34510000 Fartyg, 34512000 Fartyg och liknande båtar för passagerartrafik eller godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal avseende köp av två stycken arbetsfartyg.
I det osäkra läget med anledning av Covid 19, och dess dagliga påverkan på marknaden, kommer vi att utvärdera frågor kring ekonomiska förutsättningar utifrån krav i detta underlag, men också utifrån den aktuella rådande arbetsmarknadspolitiska situationen och bedöma förutsättningar i förhållande till upphandlingen i varje enskilt ärende.