25359-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ingenjörstjänster för projektering av anläggningsarbeten
Referensnummer: KSN-2019-02967
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ingenjörstjänster avseende projektering av anläggningar inom gata, landskap och VA inkl. kostnadsberäkningar och geoteknik.
Uppdragen kan bestå av till exempel framtagning av förstudier, utredningar och förfrågningsunderlag/bygghandlingar för ny- och ombyggnationer av anläggningar, exempelvis gator, parker, naturområden och VA-anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71355000 Mätningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen