Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftlösning och nyttjanderätt avseende ”gamla Raindance”
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser frivillig förhandsinsyn gällande tecknande av kontrakt utan föregående annonsering.
Uppsala universitet avser att teckna kontrakt med CGI Sverige AB (org. nr. 556337-2191) 164 98 STOCKHOLM, Telefon: +46 (0)8 670 20 00, www.cgi.se, för driftlösning och nyttjanderätt avseende ”gamla Raindance”, värde: ca 2 500 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72310000 Behandling av data, 72320000 Databastjänster, 72300000 Datatjänster, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444000 Redovisningssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen