2. Förfarande
Förfarande
Titel: Infra-Red (FT-IR) spectrometry instrument
Beskrivning: SVA kommer att hyra Fourier Transform - Infra-Red (FT-IR) spektroskopi -instrument, för att utvärdera vid användningen av att subtypa och klustertypa bakterier och för att kunna användas vid bland annat smittspårning. Om utvärderingen resulterat i ett gott resultat avser SVA att köpa detta instrument från en leverantör. SVA som en del i detta arbete publicerat en request for information (RFI) för att de om något liknade instrument finns, efter avslutat svarstiden har inga utomstående leverantörer inkommit med något svar som tyder på att de har ett instrument som kan uppfylla vårt behov. SVA anser därmed att vi har granskat marknaden och försökt öppnat upp till konkuurens.
Intern identifierare: 2024/57
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000