253672-2020 - ResultatSverige-Värnamo: Schaktmaskiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport- anläggningsmaskintjänster
Referensnummer: UHN.2019.247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43210000 Schaktmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar Värnamo kommun och Värnamo Energi:s behov av transport och anläggningsmaskintjänster för bland annat mark- och gatuarbeten inklusive förare.
Fordon och maskiner som kommer att avropas är bl.a. lastbilar för materialtransport, hjullastare, band & hjulburna grävmaskiner. Uppdragen avser både planerade projekt och akuta händelser som exempelvis vattenläckor. Tjänster av entreprenadtyp är undantagna från detta avtal samt Beställarens användning av egna fordon och maskiner.
Ingen specifik volym garanteras då den verkliga volymen både kan överstiga/understiga angivna volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp A Fordon och maskiner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43210000 Schaktmaskiner, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 43320000 Utrustning för bygg- och anläggningsarbeten, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grupp B Lastbilstransporter
Del nr: 2
Grupp C övriga maskiner
Del nr: 3