253674-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Väskor, sadelvaror, säckar och påsar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av papperspåsar för matavfall
Referensnummer: FEV21/0078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18900000 Väskor, sadelvaror, säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att uppfylla beställarkommunernas skyldighet att omhänderta matavfall genom avfallspåsar som är biologiskt nedbrytbara.
Upphandlande myndigheter är:
AB Borlänge Energi, Dala Vatten och Avfall AB, VAMAS, Mora kommuns Inköpscentral, Nodava AB, WessmanBarken AB, Hedemora Energi AB, Avesta Vatten och Avfall AB samt Säters kommun.
Upphandlingen administreras av Falu Energi & Vatten AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18900000 Väskor, sadelvaror, säckar och påsar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar inköp inklusive leverans av papperspåsar för matavfall.
Leverantören skall leverera det faktiska behovet av påsar till respektive leveransadress. Inga volymer kan garanteras.
Befolkningsmängden ökar betydligt under turistsäsongerna. Mer information om kommunerna finns att hämta på respektive kommuns hemsida.