253709-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Anestesi och återupplivning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anestesiarbetsstationer
Referensnummer: IN-IN-20-0139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal anesteisarbetstationer 32 st till Region Västmanland
Upphandlande myndighet
Region Västmanland, Org.nr. 232100-0172
I upphandlingsdokumenten kallade Köpare.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten Anbudsgivare benämns i upphandlingsdokumenten för Leverantör.
Upphandlingen avser Anestesiarbetsstationer till operationsavdelningen på Västmanlands sjukhus i Västerås och Västmanlands sjukhus i Köping.
Upphandlingen omfattar leverans av aktuell utrustning inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. Klinisk och teknisk dokumentation. Utbildning av klinisk och teknisk personal samt leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen.
Upphandlingen innefattar även option om servicekontrakt efter utrustningens garantitid samt option på ytterligare teknisk serviceutbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33171000 Instrument för anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Elektronisk upphandling
Upphandlingen handläggs via upphandlingssystemet TendSign. I systemet finns möjlighet att t.ex. ladda upp filer och svara på frågor.
Observera att det kan finnas krav i upphandlingsdokumenten som inte är direkt kopplade till någon funktion i systemet. Kontrollera alltid upphandlingsdokumenten innan anbudet skickas in.
Systemregistrering
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering via följande länk: https://tendsign.com/public/register_seller.aspx? FromPublic=true
Kommunikationen under upphandlingen, inklusive underrättelse om tilldelningsbeslut, sker via den registrerade användarens e-postadress. Leverantören uppmanas därför att kontrollera att rätt e-postadress är angiven och säkerställa att denna e-postadress bevakas löpande.
SupportTekniska frågor om systemet ställs till TendSign support per e-post:tendsignsupport@mercell.com.
För support eller tillgång till frågor och svar om anbudsgivning:https://upphandlingsverktyg.mercell.se/tendsign-support