253744-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensskydd för män
Referensnummer: HSN/357/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Inkontinensskydd för män till Region Jämtland Härjedalen samt länets alla kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141621 Inkontinensset
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet för upphandlingen är att skapa goda förutsättningar för personer med urininkontinens att leva ett självständigt liv med hög livskvalitet.
Det upphandlade sortimentet ska säkerställa behovet för att fylla olika patienters behov, individuella förutsättningar och livssituationer.
Upphandlingen ska ligga till grund för att möjliggöra en god vård och omsorg på lika villkor för de berörda patienterna.