25383-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HAG E-452 Drift- och serviceentreprenör.
Referensnummer: 16/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Exempel på arbeten som entreprenören kommer genomföra är arbeten så som mindre byggnationer, ombyggnation, reparation, installation, trafikomläggning, servicearbeten så som flytt av barriärelement, markarbeten, snöröjning, mindre betongarbeten, tillfälliga byggvägar, ledningsarbeten, finplanering inkl. stensättning, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233140 Vägarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen