253857-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av vattenproduktionsanläggning SDF, E1 Bygg och Mark
Referensnummer: 19-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB upphandlar en delad entreprenad avseende nybyggnation av en vattenproduktionsanläggning. Upphandlingen omfattas av delentreprenaderna E1 Bygg och Mark (HE), E2 Maskin och Piping, E3 El och Automation, E4 Allmän kraft och Belysning, E5 Ventilation och VS och E6 Reservkraft.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen