25386-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkivhyllor – Arkivinredning till kommunarkivet i Skellefteå
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelArkivinredning till kommunarkivet i Skellefteå
BeskrivningSkellefteå kommun ska, enligt de riktlinjer och direktiv som Riksarkivet föreskriver, upphandla kompakthyllsystem inklusive fasta hyllor till Skellefteå kommuns nya kommunarkiv. Antagen leverantören ska även ansvara för konstruktion, ritningar samt all installation och montering av hyllsystem, räls i golv, golvmontage etc enligt bilaga avtal. I denna upphandling värderas hållbarhet högt och vi ställer därför krav på ISO 9001, ISO 14001, Green Steel och Scope 1 eller Scope 2 eller likvärdigt. Upphandlingen genomförs enligt ett Förhandlat förfarande med föregående annonsering. Det är ett tvåstegsförfarande där i steg 1 leverantörer bjuds in till att få delta i upphandlingen. De leverantörer som klarar de obligatoriska kraven går sedan vidare till steg 2 och erhåller då en inbjudan att inkomma med anbud genom att de erhåller det upphandlingsunderlag som specificerar efterfrågad lösning. Skellefteå kommun kan sedan komma att förhandla med de kvalificerade leverantörerna för att på så vis få fram ett underlag som bäst uppfyller Skellefteå kommuns behov. till lägsta kostnad. När förhandlingarna är avslutade får kvarvarande anbudsgivare inkomma med slutligt anbud. Anbudsgivare äger inte rätt till ersättning för några kostnader i samband med deltagande i denna upphandling.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39131100 Arkivhyllor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99763:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30199500 Arkivlådor, brevkorgar, förvaringslådor och liknande föremål