Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till Vård- och omsorgskontoret
Referensnummer: VON 2021/0651
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun inbjuder leverantörer till upphandling av nytt verksamhetssystem till sin vård- och omsorgsverksamhet.
Upphandlingen genomförs med förhandlat förfarande i två steg och denna ansökningsinbjudan utgör Steg 1 i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Verksamhetssystemet upphandlas som en molntjänst (SaaS) alternativt för drift i egna lokaler (on-premises).