Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalägt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för målning.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45442100 Målning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar målning i de fastigheter som ägs och förvaltas av beställaren. Fastighetsbeståndet består av ca 1 000 fastigheter vilka finns i Skurup, Skivarp, Rydsgård, Abbekås och Slimminge.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets kontraktstid är från och med ramavtalstecknande och ett (1) år framåt, med möjlighet till förlängning med ett (1), plus ett (1) plus ett (1) år, dvs. maximalt fyra (4) år. Beställaren äger ensidigt rätt att bestämma om ramavtalet ska förlängas eller inte. Beställaren ska senast två (2) månader före utgången av respektive avtalsperiod skriftligen meddela entreprenören om avtalet inte ska förlängas. Om sådant meddelande inte tillsänds entreprenören förlängs ramavtalet automatiskt med ett (1) år.