253949-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Slussventiler
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servisventiler
Referensnummer: 19/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42131230 Slussventiler
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal gällande Kretslopp och vattens behov av servisventiler i DN 25 till 50 mm. Årsvolymen har tidigare varit cirka 500 stycken. Uppskattningen av volymen är ungefärlig och lämnas utan ansvarsförbindelse från köparen.
Vid större objekt förbehåller vi oss rätten att infordra särskilda offerter. Det eftersträvas att nedgrävd ventil ska ha en funktionell livslängd om minst 50 år på alla ingående dela
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42131000 Kranar och ventiler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen