253975-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsapparater Kvinnokliniken
Referensnummer: HSN/475/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla två (2) obstetriska ultraljudsapparater till specialistmödravården samt fyra (4) gynekologiska ultraljudsapparater till Gynmottagningen/Förlossningsavdelningen.
Option på ytterligare två (2) Gynekologiska apparater önskas.
Samtliga ultraljudsapparater ska ha Dicomstandard och möjlighet att spara ultraljudsundersökningar/bilder på USB-minne och gärna även annan motsvarande medialagring.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33120000 System för registrering och undersökningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla två (2) obstetriska ultraljudsapparater till specialistmödravården samt fyra (4) gynekologiska apparater till Gynmottagningen/Förlossningsavdelningen.