25398-2021 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Brandskyddstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsprojektering
Referensnummer: 17/369
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för brandskyddsprojektering.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Jönköpings kommun, bolag och övriga deltagande myndigheter (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Brandskyddsprojektering.
Planerad avtalsstart är 2020-12-01.
AUA. 22 Objektets läge
Jönköpings kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45343100 Brandsäkringsarbeten, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att teckna ramavtal avseende brandskyddsprojektering och riskanalys.
Avtalet omfattar bland annat teknisk utredning, brandskyddsprojektering och framtagning av förfrågningsunderlag för utförande- respektive totalentreprenader för uppdrag inom ny-, om- eller tillbyggnadsprojekt samt rivningsprojekt.