2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samverkansentreprenad Ny- till- och ombyggnad Västmanlands sjukhus Köping
Beskrivning: Syftet med om- och nybyggnation av närsjukhuset i Köping är att skapa en långsiktigt hållbar struktur för närsjukvården i region Västmanland. Genomförd förstudie visar att detta kan uppnås genom en kombination av nybyggnation, ombyggnad och teknisk upprustning. Projektet genomsyras av grundläggande principer om närhet, effektivitet, god arbetsmiljö och hållbarhet. Samverkansentreprenad.
Intern identifierare: IN-IN25-0284
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000