254038-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av generatorer – Planerat och avhjälpande underhåll avseende reservkraftanläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Planerat och avhjälpande underhåll avseende reservkraftanläggningar
Beskrivning: Upphandlingen avser planerat och avhjälpande underhåll samt anskaffning av material för 22 stycken reservkraftsanläggningar i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar. Reservkraftsaggregaten i storleken 60-550 kVA är placerade på Länsstyrelsens ledningsplatser samt MSB Karlstad, MSB Stockholm och MSB Kristinehamn enligt Objektsbeskrivning. Länsstyrelsens ledningsplatser är belägna i residensstäder i respektive län.
Intern identifierare: 24/169
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50532300 Reparation och underhåll av generatorer
Ytterligare klassificering (cpv): 51111000 Installation av elektriska motorer, generatorer och transformatorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000