254081-2020 - KonkurrensutsättningSverige-HÄRNÖSAND: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsdrift yttre skötsel 2020
Referensnummer: 20RS4871
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Entreprenaden avser tillsyn och yttre skötsel i enlighet med förfrågningsunderlag och däri förtecknade handlingar.
Entreprenaden omfattar alla de fastigheter Region Västernorrland äger och avser totalt 31 fastighetsobjekt med utvändiga markytor om totalt cirka 2 424 394 m2. Observera att den totala markytan inte är den samma som skötselytan. Skötselytornas omfattning framgår av situationsplaner i bilaga 06:41 Förteckning av fastighetsmark med ytangivelser.
Specifikation av de fastighetsobjekt som omfattas av entreprenaden framgår av bilaga 06:41 Förteckning av fastighetsmark med ytangivelser.
I kontraktsarbetena ingår förbrukningsmaterial och hjälpmedel. Se SF1.21 och SF2.44
För övergripande information om entreprenaden i övrigt, t ex avseende målsättningar. Se SF0.3.
Omfattningen i detalj framgår av i SF1.1 förtecknade handlingar.
Avtalsperiod inklusive option: from 2020-10-01 tom 2024-09-30.Avtalets värde: 12 Msek/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen