254134-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Gaser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser och flytande kväve samt hyra av gastankar och gasflask.
Referensnummer: UH-2017-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet avser att upphandla ramavtal för olika typer av gaser. De 2 stora användarna av ramavtalet vid universitetet är Ångströmlaboratoriet och Biomedicinska Centrum (BMC).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24100000 Gaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans till gascentralen som är inrymd i fem (5) st. gascontainers som är placerade utanför Ångströmlaboratoriet.
Ångströmlaboratoriet utnyttjar också ramavtalet för leverans av flytande kväve samt hyra av en (1) tank för flytande kväve, gasrenare och förångare.
Leverans till gascentralen som är inrymd i tre (3) st. gascontainers som är placerade utanför BMC.
BMC utnyttjar också ramavtalet för leverans av flytande kväve och flytande koldioxid samt hyra av 1 st. tank för flytande kväve (11 000 liter) och en (1) st. tank för flytande koldioxid (5 000 liter), 2 st. luftförångare (en för kväve och en för koldioxid) samt en (1) st. elförångare för koldioxid.
Akademiska Hus AB äger Ångströmlaboratoriet och BMC, inklusive de befintliga distributionsnäten för gaser i byggnaderna och befintliga gascontainers/gasskåp. Uppsala universitet hyr sina lokaler i Ångströmlaboratoriet och BMC av Akademiska Hus.