254179-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Smedjebacken: Byggnads- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad Strandängens Förskola
Referensnummer: 2018-312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser en nybyggnad av förskola med 8 avdelningar och tillagningskök samt personalutrymmen. Produktionen i tillagningsköket är beräknat till 200 portioner vid frukost, 200 st. vid lunch och 200 st. vid mellanmål.
Parkeringar för personal, platser för hämtning och lämning och utvändig yta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312100 Installation av brandlarmssystem, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen