254213-2019 - ÄndringSverige-Mörbylånga: Arbeten avseende gasförsörjning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av biogastankställe i Färjestaden
Referensnummer: KS2019/000305
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231223 Arbeten avseende gasförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mörbylånga kommun upphandlar via byggkoncession uppförande och drift av nytt biogastankställe i 15 år. Lokalisering är på handelsområdet, Brofästet Färjestaden, på privatägd mark.
Kommunen har via Klimatklivet erhållit bidrag från naturvårdsverket och avser överlåta bidraget till antagen anbudsgivare.
Bedömd byggkostnad för tankstället uppgår till ca 10 miljoner kronor (SEK). bidraget omfattar ca 6,3 miljoner kronor (SEK).