254217-2018 - ResultatSverige-Landskrona: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskola Glumslöv
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad av en ny förskola i Glumslöv.
Huvudentreprenaden omfattar nybyggnation av en förskola i två plan för 120 till 150 personer, markarbete inklusive en parkeringsplats. Utformning och storlek enligt bifogade bygglovshandlingar. Entreprenaden kommer att utföras i etapper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalentreprenad av en ny förskola i Glumslöv med option på ytterligare en förskola med samma ritningar och utförande som huvudentreprenaden. Optionen styrs som en totalentreprenad i samverkan.
Huvudentreprenaden omfattar nybyggnation av en förskola i två plan för 120 till 150 personer, markarbete inklusive en parkeringsplats. Utformning och storlek enligt bifogade bygglovshandlingar. Entreprenaden kommer att utföras i etapper enligt bilaga2.