254288-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster (N3)
Referensnummer: Af-2020/0026 3823
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen har startat processen för att upphandla ett nytt kontrakt för kommunikationstjänster under 2020. Nuvarande kontrakt inom detta område med Telia Company AB upphör att gälla i september 2021.
Målbilden för den nya lösningen är att den ska vara verksamhetsanpassad och att vi får en partner som kommer att vidareutveckla våra kommunikationstjänster i nära samverkan med oss under hela kontraktstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen