254297-2017 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillbehör för antibiotika och cytostatikahantering.
Referensnummer: UC-2016-235
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kompletta överföringssystem (CSTD) för administrering av cytostatika och antibiotika samt slutet system (CS) för beredning av antibiotika.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig. Om anbudsgivaren har flera olika lösningar på ett anbudsområde ska separata anbud skickas in.
Anbud kan lämnas på följande områden:
— Slutet överföringssystem (CSTD) för administrering av beredd cytostatika;
— Komplett slutet överförinssystem (CSTD) för antibiotika som ges via injektion och/eller infusion;
— Slutet system (CS) för beredning av antibiotika avsett att administrera som infusion.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen