254310-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlyftar Region
Referensnummer: 21/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på personlyftar för leverans till Region Norrbotten, Region Jämtland Härjedalen och Region Västerbotten samt tillhörande kommuner.
Upphandlingen omfattar följande produktgrupper:
1. Mobillyft och selar
2. Stationär lyft (taklyft) för nymontage och selar
3. Stationär lyft (taklyft) för befintlig utrustning och selar
4. Mobil stålyft och selar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen