254326-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion
Referensnummer: A 20-048 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar filmproduktion, av både enklare och mer avancerad karaktär, inklusive ljud för publicering bland annat via webb.
Filmerna ska publiceras både på beställarens externa och interna webbplatser.
Filmerna ska kunna produceras med ett tydligt och genomtänkt sätt med fokus på målgrupp.
Exempel på projekt kan vara reportage för kommunens webbsida, instruktion eller informationsfilmer till medborgare,näringsliv och medarbetar som kan attrahera våra målgrupper och väcka nyfikenhet och intresse för platsen Örnsköldsvik.
Inspelning kan ske i olika miljöer, till exempel arbetsplatser, friluftsmiljö eller evenemangssammanhang och kan handla om såväl kreativa produktioner som kräver dokumenterad journalistisk och teknisk kompetens som produktionsfilmer av enklare karaktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 060 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen