254343-2023 - ResultatSverige-Arvika: Underhåll av IT-programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support av Procapita/Edlevo
Referensnummer: Dnr: 2023-239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267100 Underhåll av IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Arvika kommun har ingått avtal med Tieto Sweden AB, org. 55607466, avseende Underhåll och support av IT-systemet Procapita/Edlevo. Systemet Procapita/Edlevo med tillhörande moduler, används som stöd för dokumentation av arbete inom förskola, skola, gymnasieskola och vuxenutbildning. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Underhåll och support av IT-systemet Procapita/Edlevo. Systemet Procapita/Edlevo med tillhörande moduler, används som stöd för dokumentation av arbete inom förskola, skola, gymnasieskola och vuxenutbildning. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar.