See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Låssmedstjänster och tillhörande låsmaterial
Beskrivning: Upphandling av av låssmedstjänster av olika komplexitet och uppdragsstorlek samt tillhandahållande av låsmaterial. Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal som kunden kommer att avropa ifrån utifrån behov. Upphandlingen omfattar både låsmaterial och låssmedstjänster. Med låssmedstjänster avses samtliga uppdrag som är kopplade till samtliga låssmedsarbetsmoment. Exempel på detta: - Reparation, byte och tillhandahållande av nytt låssystem inklusive installation (både mekaniska & elektriska). - Tillverkning av nycklar. - Reparation av dörr för att få en fungerande dörr med låsfunktion. - Installation av nya elstyrda funktioner som t.ex. dörrautomatik. - Konsulttid för säkerställande av låssystem vid nybyggen. Nyinstalllationer och utbyte av passersystem omfattas inte av denna upphandling. Kunden förbehåller sig också rätten att köpa låssystem av annan leverantör vid nyproduktioner av fastigheter då låssystem kan ingå i upphandling av entreprenad. Se upphandlingsdokumenten för mer information om omfattning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111112:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 98395000 Låssmedstjänster