254469-2023 - ResultatSverige-Malmö: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedelsgrossist och bageriprodukter
Referensnummer: STK-2022-837
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande livsmedel från grossist samt bageriprodukter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Livsmedelsgrossist
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kolonial, djupfryst och färskvaror till Malmö stad
Bageriprodukter
Del nr: 2
15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15830000 Socker och liknande produkter, 15842100 Choklad
Upphandling av bageriprodukter till Malmö stad