See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för myndighetsbesiktningar samt radonmätningar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar myndighetsbesiktningar inom brand, el, OVK, transport och tryck, samt radonmätningar och radonutredningar. Upphandlande myndigheter är Lunds kommun samt Lunds Kommuns Fastighets AB.
Intern identifierare: KS 2023/1103
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71632000 Teknisk provning, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Myndighetsbesiktningar och radonmätning samt utredning.
Huvudklassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1. Brandbesiktning
Beskrivning: AUA.3
Huvudklassificering (cpv): 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2. Elbesiktning
Huvudklassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 3. Obligatorisk ventilationsbesiktning
Huvudklassificering (cpv): 71631000 Teknisk besiktning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 4. Transport och tryck
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 5. Radonutredning och mätning
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 2. Elbesiktning - LKF