254495-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Postgång
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Postförmedlingstjänster 2021
Referensnummer: 23.3.10135-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64110000 Postgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för postförmedlingstjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64100000 Post- och budtjänster, 64112000 Posttjänster för brev, 64113000 Posttjänster för paket
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad omsättning:
2 945 miljoner SEK exklusive moms.
Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Maximal löptid:
48 månader.
Upphandlingsförfarande:
Förenklat förfarande.
Uppskattad omsättning per tjänsteområde:
A1 Förmedling av brevförsändelser, A-post, hela Sverige: 1370,4 MSEK
B1 Förmedling av osorterade brevsändningar, A-post, regionalt: 166,8 MSEK
B2 Förmedling av osorterade brevsändningar, B-post, regionalt: 116,8 MSEK
B3 Förmedling av sorterade brevsändningar, A-post, regionalt: 309,6 MSEK
B4 Förmedling av sorterade brevsändningar, B-post, regionalt: 648,8 MSEK
B5 Förmedling av sorterad ADR, B-post, regionalt: 33,6 MSEK
B6 Förmedling av Posttidning A, sorterad, A-post, regionalt: 4,8 MSEK
B7 Förmedling av Posttidning B, sorterad, B-post, regionalt: 18,4 MSEK
C1 Förmedling av utrikes brevförsändelser, 1:a-klassbrev "Prioritaire", till Europa och övriga världen: 160,8 MSEK
Paketförmedlingstjänster: 115,6 MSEK
Sammanlagd omsättning (takvolym) Postförmedlingstjänster får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 5 007 miljoner SEK. För respektive tjänsteområde:
A1:2329,7 MSEK
B1: 283,6 MSEK
B2: 198,6 MSEK
B3: 526,3 MSEK
B4: 1103,0 MSEK
B5: 57,1 MSEK
B6: 8,2 MSEK
B7: 31,3 MSEK
C1: 273,4 MSEK
Paketförmedlingstjänster: 196,5 MSEK
Löptid:
Gällande Tjänsteområdena A1, B1-B7 samt C1: Bindande från och med det datumet som Parterna signerar det men träder i kraft tidigast den 1 juli 2023.
Gällande Tjänsteområde Paketförmedlingstjänster: Bindande från och med det datumet som Parterna signerar det. I det fall Ramavtalet signeras den 1 juli 2023 eller tidigare träder det ikraft samma datum som det signerats av båda Parter, dock tidigast den 1 april 2023.
Gällande samtliga Tjänsteområden: Om Parterna signerar Ramavtalet den 2 juli 2023 eller senare träder Ramavtalet i kraft från och med det datumet.
Antal ramavtalsleverantörer och anbudsområden:
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till en (1) Ramavtalsleverantör per tjänsteområde avseende tjänsteområdena A1 och C1. Ett tjänsteområde är ett anbudsområde.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till en (1) Ramavtalsleverantör per treställig postnummernivå för respektive tjänsteområde avseende tjänsteområdena B1 - B7. Ett anbudsområde är här ett tjänsteområde i kombination med ett treställigt postnummer.
Paketförmedlingstjänster: Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till två (2) Ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Ett tjänsteområde är ett anbudsområde.
Avropsordning:
För samtliga tjänsteområden sker tilldelning utan en förnyad konkurrensutsättning där samtliga villkor är fastställda i Ramavtalet.
Avropsberättigade:
Avropsberättigad genom förordning Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning.
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 § och 22 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade.
Språk:
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive avsnitt.
Enstaka ord i anbudet kan vara på engelska, danska eller norska. Vad gäller tjänstebeskrivningar, certifikat och jämförbara handlingar kan enstaka meningar vara på engelska, danska eller norska.
Anbud lämnas via Mercell Tendsign och kan inte lämnas på annat sätt. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner.
Parallella anbud godtas ej.
Sista anbudsdag: 2023-03-01 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas fattas under första kvartalet 2023.