25455-2024 - ResultatSverige-Solna: Distributionsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÄL83-S1-3 & ÄL89S7, 145 kV Kabel i Sollentuna.
Referensnummer: UH-2023-219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31213000 Distributionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Silverdal-Sjöberg och Sjöberg-Edsberg
Vattenfall Eldistribution AB avser bygga om sitt regionnät i Sollentuna kommun för vilket entreprenaden nu skall upphandlas.
Nuvarande luftledning, markkabel och kabel i förlagd sjö, skall ersättas av markförlagd kabel och sjökabel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31213000 Distributionsutrustning, 31320000 Kraftledningskablar, 31321000 Kraftledningar, 31321100 Starkströmsluftledningar, 31321300 Högspänningskabel, 31321400 Undervattenskabel, 31682400 Elektrisk utrustning för luftledningar och luftkablar, 44212224 Stolpar för luftledningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232210 Anläggning av luftledningar, 45232320 Kabeltelevisionsledningar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45314310 Kabelläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen