254592-2020 - ResultatSverige-Tierp: Kommunikationsnät
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WAN Tjänster
Referensnummer: 2020-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412000 Kommunikationsnät
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Knivsta och Heby genomför en gemensam upphandling av datakommunikationstjänster för de interna kommunala förvaltningarnas behov.
Det förvaltningsnät som upphandlas ska sammanbinda alla kommunala arbetsställen i respektive kommun med en i kommunen central kommunikationsnod.
Syftet är att skapa ett sammanhållet, robust och framtidssäkert nät som sammanbinder arbetsställen med centrala dataresurser. Nätet omfattar samtliga kommunala arbetsställen inom respektive kommun samt kommunägda fastigheter med central drift av fastighetsnära tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412000 Kommunikationsnät, 32571000 Kommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen