254614-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av juristtjänster 2017.
Referensnummer: 2016:774
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Juristtjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning, 79112000 Juridisk representation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av juristtjänster 2017:
Utvärderingsdel Avtalsområde 2 – Arbetsrätt och diskrimineringslagstiftning, Del A) rådgivning och juridiskt stöd.
Fyll i prisuppgifterna i nedan prisvärderingen. Ofullständigt ifyllda prismatriser kommer att uteslutas ur bedömningen och anbudet räknas som icke fullständigt.
Utvärderingsdel – Avtalsområde 1 – Avtalsrätt och köprätt samt entreprenadrätt, Miljörätt och fastighetsrätt inklusive jordabalken (hyresrätt, nyttjanderätt, tomrätt m.m.), PBL, VA- och expropriationslagsstiftningen.
EU-rätt, konkurrensrätt, LOU/LOV.
Immaterielrätt och IT-rätt,
Associationsrätt,
Obeståndsrätt och fordringsrätt.
Fyll i prisuppgifterna i nedan utvärderingsformulär. Ofullständigt ifyllda prismatriser kommer att uteslutas ur bedömningen och anbudet räknas som icke fullständigt.
Utvärderingsdel – Avtalsområde 3 – Förvaltningsrätt, kommunalrätt, offentlighet m.m. samt PUL och nya dataskyddsförordningen, se ovan.
Fyll i prisuppgifterna i nedan prisutvärdering. Ofullständigt ifyllda prismatriser kommer att uteslutas ur bedömningen och anbudet räknas som icke fullständigt.
Utvärderingsdel – Avtalsområde 4 – Skollagsstiftningen.
Förtydligande till rubriken: Miljörätt och fastighetsrätt inbegripet; jordabalken (hyresrätt, arenderätt, nyttjanderätt och tomträtt m.m.), PBL, VA- och expropriations- lagstiftningen Fyll i prisuppgifterna i nedan prisutvärdering. Ofullständigt ifyllda prismatriser kommer att uteslutas ur bedömningen och anbudet räknas som icke fullständigt.
Utvärderingsdel – Avtalsområde 5 – Socialrätt.