254646-2021 - ResultatSverige-Söderköping: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudgrossist livsmedel till kommunal verksamhet
Referensnummer: UH-2020-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av huvudgrossist av livsmedel till kommunala verksamheter (Kinda-, Åtvidaberg-, Finspångs-, Valdemarsviks och Söderköpings kommun) som bedriver storkök för tillagning av måltider för bl.a. skolverksamhet, äldreomsorg och hemtjänst. Vissa verksamheter har café och mottaginingskök med viss del egen beredning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop/beställning kommer att ske löpande under avtalstiden.
Värdet av livsmedel som ingår in detta ramavtal (upphandling) uppgår till högst högst 150 MSEK exklusive mervärdesskatt för hela avtalsperioden. Takvärdet baseras på köphistorik och prisuppräkningar (fördelat per kommun: Finspång 55 MSEK, Söderköping 32 MSEK, Åtvidaberg 26 MSEK, Valdemarsvik 15 MSEK, Kinda 22 MSEK).
Detta ramavtal omfattar huvuddelen av Kundens behov av livsmedel inom ovan omfattning. Kund har dock rätt att göra inköp av livsmedel från andra sidoleverantörer på mindre volymer och enstaka varor. T.ex. butiksköp (konsumentförpackningar) eller hos lokala livsmedelsproducenter.