254716-2023 - ÄndringSverige-Ekerö: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av bostad med särskild service - Solbacken och Roshagen
Referensnummer: KSUH23/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun upphandlar driften av två bostäder med särskild service enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS).
Nuvarande utförare för Solbackens gruppbostad och Roshagens servicebostad är Attendo LSS AB.
Uppdraget avser att driva båda bostäderna med särskild service enligt LSS § 9:9 för vuxna tillhörande personkrets 1, det vill säga personer med autismspektrumtillstånd samt intellektuell funktionsnedsättning.