2. Förfarande
Förfarande
Titel: Service, underhåll mm hissar och lyftanordningar
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal avseende service och felavhjälpande åtgärder av hissar, maskindrivna portar, rulltrappor och lyftanordningar. Upphandlingen omfattar även beredskap dygnet runt, renovering, utbyte, modernisering och nyinstallation. Upphandlingen är uppdelad i två (2) delområde. Delområde 1 Uppdraget omfattar service, underhåll och felavhjälpande åtgärder av hissar, maskindrivna portar, rulltrappor och lyftanordningar. För hissar gäller även beredskap dygnet runt. Vidare omfattas uppdrag avseende underhåll, renovering och modernisering. Takvolym 25 000 000 kronor. Delområde 2 - uppdraget omfattar renovering, modernisering, utbyte och nyinstallation av hissar, maskindrivna portar, rulltrappor och lyftanordningar. Takvolym 40 000 000.
Intern identifierare: FF/SBF 21/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1
Beskrivning: Uppdraget omfattar service, underhåll och felavhjälpande åtgärder av hissar, maskindrivna portar, rulltrappor och lyftanordningar. För hissar gäller även beredskap dygnet runt. Vidare omfattas uppdrag avseende underhåll, renovering och modernisering upp till 500 000 kronor. Delområde 1 kommer att tecknas med en (1) entreprenör.
Intern identifierare: Delområde 1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2
Beskrivning: Uppdraget omfattar renovering, modernisering, utbyte och nyinstallation av hissar, maskindrivna portar, rulltrappor och lyftanordningar för uppdrag som beräknas uppgå till över 500 000 kronor. Delområde 2 kommer att tecknas med tre (3) ramavtalsentreprenör, om tre (3) anbudsgivare blir kvalificerade.
Intern identifierare: Delområde 2