254767-2021 - ResultatSverige-Linköping: Fotoutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Foto- och videoprodukter inklusive tillbehör
Referensnummer: LiU-2021-00326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38650000 Fotoutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av uppdraget
Ramavtalet avser leverantörer för foto- och videoprodukter inklusive tillbehör. Beställning/leverans kommer ske successivt.
Upphandlingen är indelad i åtta (8) olika produktgrupper:
1) Stillbildsfotokameror och objektiv
2) Fototillbehör utom ljus
3) Videokameror och objektiv
4) Videotillbehör utom ljud och ljus
5) Fast ljus
6) Blixtljus
7) Ljud
8) Drönare och action
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32333200 Videokameror, 32342410 Ljudutrustning, 38651000 Kameror, 38653100 Blixtljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för foto- och videoprodukter inklusive tillbehör.
I enstaka fall ska det vara möjligt, om leverantören har möjlighet att leverera, att avropa produkter som utgör en fungerande helhet, men kan vara avropbara på närliggande avtal.
Leverans ska ske enligt respektive beställning.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Beskrivning av upphandlingsföremålet
LiU upphandlar ramavtal för foto- och videoprodukter inklusive tillbehör. Beställning/leverans kommer ske successivt.En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Avgränsningar
LiU har angränsade avtal för t.ex:
Klienter (Windows och iOS)
Datortillbehör
AV-produkter
I dessa avtal kan t.ex. kablage ingå. Det är dock inget hinder för att t.ex. kablage avropas/beställs tillsammans med foto- och videoprodukter för att få en fungerande helhet.
Målbild
Målet är avtal med leverantörer som med precision och kvalitet levererar, med marknadsmässiga konkurrenskraftiga priser, foto- och videoprodukter inklusive tillbehör utifrån LiU:s aktuella behov.