Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spectrometer for IRMS
Referensnummer: UH 2018/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38433000 Spektrometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
The Tandem Laboratory is a National Swedish Infrastructure based at Uppsala University performing accelerator mass spectrometry and in particular radiocarbon dating of world-leading quality. Within this activity branch we require a spectrometer for automatized Isotope-ratio mass spectrometry to measure d13C and d15N compatible with the existing infrastructures.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38433000 Spektrometrar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen