254794-2020 - ÄndringSverige-KRISTIANSTAD: Medicinska specialisttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teleradiologiska tjänster
Referensnummer: 2020-O001044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av teleradiologiska tjänster för Region Skåne. Behovet omfattar granskning och utlåtande av datortomografiundersökning (DT), magnetkameraundersökning (MRT) och en liten del konventionella undersökningar. Upphandlingen består av två delområden - elektiva granskningar och jourgranskningar. Upphandlad tjänst kommer att vara ett komplement till Region Skånes befintliga verksamheter.