254841-2017 - ResultatSverige-Johanneshov: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning av parkvägar och trappor inom Skarpnäcks stadsdelsnämndsområde.
Referensnummer: 2.2.2.-482/2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning av parkvägar och trappor inom Skarpnäcks stadsdelsnämndsområde i Stockholm. Uppdraget omfattar halkbekämpning, snöröjning, kompletteringsröjning och sandupptagning samt tillsyn och beredskap.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90612000 Gatsopning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillsyn, skötsel och underhåll av utemiljön är högt prioriterat för att upprätthålla trivsel, ordning och tillgänglighet för stadsdelens invånare och besökare.
Avtal kommer att tecknas med en entreprenör för att utföra vinterväghållning på stadsdelens parkmark.
Upphandlingen genomförs som en s.k. funktionsupphandling med vissa angivna minimikrav och frekvenser. Inom vilka geografiska områden insatserna ska utföras samt funktionskrav och mängder framgår av förfrågningsunderlag.