Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internservice/Facility Management.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98341140 Vaktmästartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statskontoret upphandlar en totallösning för intern service för bl.a. receptionstjänst, telefonisttjänst, lokalvård och vaktmästeri. Avtalet ska börja gälla den 1.9.2017, då Statskontoret flyttar till helt nya lokaler på Torsgatan 11, Stockholm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen