254853-2017 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallstransporttjänster.
Referensnummer: Tn 982/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att sluta avtal om avfallstransporter enligt följande:
— Transporter från återvinningscentraler (ÅVC) till Atleverket;
— Transport av avfall från Atleverket till Eskilstuna;
— Transport, hämtning, tömning av komprimerade containrar;
— Gränsöverskridande transport av avfall till Norge.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymer framgår av förfrågningsunderlag och bifogade specifikationer. Volymuppgifter utgår från situationen 2016. Angivna volymer är ungefärlig och skall inte betraktas som bindande.