25488-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Kvalificerade utvecklings- och infrastrukturtjänster Qlik Sense
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKvalificerade utvecklings- och infrastrukturtjänster Qlik Sense
BeskrivningLinköpings kommun använder Qlik Sense som beslutsstödssystem sedan 2018. Linköpings kommun använder Qlik Sense Enterprise Windows, on-premise versionen av Qlik Sense. Samtliga applikationer skapas enligt Qlik Deployment Framework-ramverket och delas även upp enligt ETL-principen. Linköpings kommun har idag en kommunlicens. Den tekniska Qlik Sense miljön består av Qlik Sense, NPrinting, Qlik Alerting och Vizlib, i dagsläget fördelat på 9 st servrar. Antalet appar har under de senaste 4 åren vuxit, de dataströmmar som har flest appar är Ekonomi - 10 appar Personal - 16 appar Social- och omsorgsförvaltningen - 19 appar Utbildningsförvaltningen - 16 appar Utöver det finns det ytterligare 4-5 dataströmmar med upp till 5 appar i varje dataström. Även nyttjandet av NPrinting har ökat både avseende schemalagda rapporter och On demand rapporter inne i apparna. Qliks interna lastbalansering används för att balansera hub-servrarna i produktionsmiljön (hub-servrarna utgörs av 3 st av de totalt 9 st servrarna). Linköpings kommun använder Google Workspace vilket innebär att Google Sheets används som datakälla i vissa fall, och att viktig funktionalitet såsom section access styrs via Google Sheets.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98366:Lot:1