25491-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skannerutrustning för Cytologi
Referensnummer: 2022-102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en komplett ny preparatglaskanner.
Utrustningen ska användas för automatiserad inskanning av objektglas, främst cytologi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38520000 Skannrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen