254930-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ombyggnad av motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av chassi samt flytt av befintligt OB-skåp
Referensnummer: SR1924
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50117100 Ombyggnad av motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Berört OB-fordon den här gången är en Volvo FH 12 x 6 x 2 med registreringsnummer TYE197.
Fordonet påställdes 2003-06-23, har uppgraderats till Euro V miljökrav men behöver nu bytas ut mot ett nytt fordon.
TYE197 befintliga skåp ska lyftas över till det nya fordonet, kjolar iordningställas etc. enligt ställda krav i detta upphandlingsunderlaget.
Sveriges Radio söker en leverantör som kan tillhandahålla både fordon samt överflytt av skåp. Arbetet ska vara slutfört 2019-11-30
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50117100 Ombyggnad av motorfordon, 34140000 Tyngre motorfordon, 34224000 Delar till släpvagnar, påhängsvagnar och övriga fordon, 34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sveriges Radio har under ett antal år haft OB-fordon (Outside Broadcasting) för sändningar från event som P3 Guld, Musikhjälpen, Vasaloppet med mera.
Nu närmar sig flera fordon åldersstrecket både sett till ålder och till de strängare miljökrav som kommer under de närmaste åren.
En besiktning av skåpen på berörda fordon har genomförts och med det som grund gör nu Sveriges Radio en upphandling av ett (1) nytt fordon samt en förflyttning av befintligt skåp inklusive de arbeten som krävs för att iordningställa skåp och fordon för nya sändningar.