254940-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Sågutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sågtillbehör
Referensnummer: 2021/372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43812000 Sågutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende sågtillbehör och verktyg som behövs för arbeten i skog och mark. Skogsstyrelsens uppdragsverksamhet arbetar med diverse uppdrag, samt även arbetsmarknadspolitiska åtgärder där vi samarbetar med Arbetsförmedlingen. Skogsstyrelsen kommer inom projekten att bedriva olika typer av verksamheter, där bland annat behov av sågtillbehör, verktyg m.m. kommer att uppstå.
Skogsstyrelsen avser därför att teckna ramavtal på sågtillbehör, verktyg m.m. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 1 800 000 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16820000 Delar till skogsmaskiner, 42675100 Delar till kedjesågar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Röjklingor, grensaxar, trimmertråd, Huggarbälten, dragband, Kombinycklar, röjkniv, m.m.
Skogsstyrelsen har idag ett ramavtal med Husqvarna och Stihl på motor- och röjsågar, reservdelar och tillbehör till dessa sågar. Utrustningen i denna förfrågan avseende sågtillbehör och verktyg, är ytterligare ett behov och förutsättning för att bedriva kommande projekt i skog och mark.