2. Förfarande
Förfarande
Titel: NDS E-501 DRIFT OCH UNDERHÅLL SAMT NYLEVERANS AV GRINDAR
Beskrivning: Mobila körgrindar, mobila rotationsgrindar, styrsystem för kameraidentifiering m.m., drift och skötsel av kör- och rotationsgrindar, radiotrafiköverföringssystem för styrning av grindar på byggarbetsplatser. Omfattningen avser även skötsel av befintliga 41 mobila körgrindar och 40 rotationsgrindar samt inköp och utveckling av nya grindlösningar för framtidens byggarbetsplatser.
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 31711310 System för närvaroregistrering, 32573000 Kommunikationsstyrsystem, 42961000 Manöver- och styrsystem, 45421148 Montering av grindar, 48000000 Programvara och informationssystem, 48781000 Programvara för systemhantering, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: NDS E-501 DRIFT OCH UNDERHÅLL SAMT NYLEVERANS AV GRINDAR
Huvudklassificering (cpv): 45213251 Byggnation av industrienheter