För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlling av skolor.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillbyggand av 2 fristående skolor på vardera 1 200 m² BTA. Förstudie och programhandling är klar. Systemprojektering påbörjad.
Dessutom option på ytterligare 2 skolor som eventuellt ska börja projekteras med start augusti 2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen